„Nauczyć się dobrze mówić, to znaczy równocześnie nauczyć się dobrze myśleć a nawet dobrze żyć” . Isokrates
Wśród form wyższych funkcji psychicznych mowa jest tą, którą charakteryzuje złożoność i dynamizm. Ponadto mowa determinuje inne wyższe funkcje psychiczne, warunkuje i organizuje ich przebieg oraz rozwój. Przy jej udziale kształtowane są procesy poznawcze, między innymi percepcja, myślenie, emocje i wyobraźnia. Stanowi ona narzędzie, jakim się posługujemy, by wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość. To uniwersalny środek komunikacji międzyludzkiej, ułatwiający jednostce uspołecznianie. Mowa jest jednym z determinantów i czynników kształtujących osobowość człowieka, wpływa na jego wewnętrzną równowagę i umiejętność kontroli zachowań. Wyobraźmy więc sobie, co może się stać, gdy dojdzie do zaburzeń , bądź nieprawidłowości i deficytów w obrębie kształtowania się mowy u dzieci. Natychmiast pojawiają się trudności nie tylko w sferze komunikacji, ale także ograniczenia i obciążenia emocjonalne. To natomiast ujemnie wpływa na psychikę dziecka i wyzwala niepożądane formy zachowań. W takim wypadku należy szukać pomocy u specjalisty, który rozpozna problem/zaburzenie i wyznaczy kierunek terapii. Przedszkole Publiczne nr 10 zapewni Waszym dzieciom takową pomoc w osobie logopedy. W tym roku ja, Magdalena Zielińska, mam zaszczyt i przyjemność pełnić tę funkcję. Dołożę wszelkich starań, by skutecznie i efektywnie pracować z podopiecznymi, dbając jednocześnie o to, by doskonale się przy tym bawiły. Aby terapia odniosła sukces, będzie mi potrzebna Państwa ( rodziców, opiekunów ) pomoc. Jestem do waszej dyspozycji w następujące dni i godziny:
Środa 7:00 – 15:00
Czwartek 7:30 – 15:30
Piątek 7:00 – 13:00
Godzina dostępności dla rodziców:
Czwartek 6:30 – 7:30
Życzę nam owocnej współpracy a dzieciom samych sukcesów w dążeniu do celu.
mgr Magdalena Zielińska
Analiza wyników logopedycznych badań przesiewowych w roku szkolnym 2024/2025
Pierwsza połowa września 2024 roku upłynęła na badaniach diagnostycznych. W ramach profilaktyki logopedycznej zostały przeprowadzone logopedyczne badania przesiewowe. Miały one na celu wyłonić z grupy te dzieci, które posiadają wady wymowy, zaburzenia rozwoju mowy lub choroby, które mogą takie zaburzenia powodować, aby objąć je terapią logopedyczną, w celu wyrównania dysharmonii. Do badania wykorzystano Test autorstwa Iwony Michalak- Widery oraz opracowany przeze mnie autorski kwestionariusz, który bazował na pracach profesora Tarkowskiego i Grabiasa. Logopedyczne badanie przesiewowe polegało na sprawdzeniu :
- odbioru mowy, tj. rozumienia wydawanych poleceń,
- artykulacji- czy dźwięki mowy realizowane są poprawnie i adekwatnie do normy wiekowej,
- umiejętności posługiwania się mową czynną,
- budowy i sprawności narządów artykulacyjnych,
- analizy i syntezy słuchowej.
Badanie zostało uzupełnione rozmową z wychowawcą grupy, do której uczęszcza dziecko oraz obserwacją go w swobodnych sytuacjach komunikacyjnych. Diagnozą objęto :
- „Iskierki”- 21 dzieci,
- „Radusie”- 25 dzieci,
- „Skrzaty”- 25 dzieci,
- „Misie”- 3 dzieci,
- „Krasnale”- 5 dzieci.
Do indywidualnych zajęć logopedycznych zakwalifikowano:
- „Iskierki”- 15 dzieci,
- „Radusie”- 17 dzieci,
- „Skrzaty”- 2 dzieci,
- „Misie”- 3 dzieci,
- „Krasnale”- 3 dzieci.
Do grupowych zajęć logopedyczno- logarytmicznych zakwalifikowano 3grupy przedszkolne : „Skrzaty”, „Misie” oraz „Krasnale”. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu.
Diagnoza logopedyczna była podstawą do skonstruowania programów logoterapii, w których znalazły się:
- ćwiczenia narządów artykulacyjnych,
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia słuchowe i pamięci słuchowej,
- ćwiczenia percepcji wzrokowej i orientacji przestrzennej,
- ćwiczenia koncentracji uwagi i wydłużania czasu skupienia nad zadaniem,
- terapia strony fonetycznej mowy- korygowanie artykulacji głosek,
- poszerzanie systemu językowego,
- terapia strony gramatycznej mowy, eliminacja agramatyzmów,
- elementy masażu logopedycznego.
Zapraszam rodziców, którzy chcieliby zapoznać się z diagnozą i planem terapii, na spotkanie 25.09.2024 o godzinie 15:00. Jestem także dla państwa dostępna w każdą środę w godzinach 6:30- 7:30.
Z wyrazami szacunku mgr Magdalena Zielińska.